Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Ayrıntıları

Kelebek yüzme stili de diğer yüzme stilleri gibi çok tercih edilmektedir. Diğer yüzme stillerine oranla yeni hayatımıza giren kelebek yüzme stilli en az diğer yüzme metotları kadar çok sevilmektedir. Dört çeşit yüzme stili bulunmaktadır. Kelebek, kurbağalama, sırtüstü ve serbest stil yüzme teknikleri arasından istediğiniz uygulayabilir ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Kelebek yüzme stili de diğer yüzme stilleri gibi özel eğitim alarak doğru nefes teknikleriyle uygulanabilecek yüzme metotlarından biridir. Doğru kol ve ayak çekişleri ile nefes egzersizleri sayesinde kısa sürede kaliteli kelebek yüzme stili uygulaması yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Kelebek Yüzme Stilinin Faydaları Nelerdir?

Kelebek yüzme stili diğer yüzme stillerinden olduğu gibi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kişiye pek çok fayda sağlar. Özellikle bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz ağrısı, sırt ağrısı ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar yaşayan yüzücüler için kelebek yüzme stili birebirdir. İskelet sistemiyle alakalı olan tüm rahatsızlıkları iyileştirme özelliği bulunan yüzme kişiye psikolojik açıdan da büyük destek sağlar.

Su kişiyi rahatlatır. Yüzen kişilerde bir ferahlama ve rahatlama hissi oluşur. Kişileri stres ve sıkıntıdan arındıran yüzme stillerinden biri de kelebek yüzme stilidir. Düzenli olarak yüzen kişiler günün stresi ve yorgunluğundan kurtularak dingin bir şekilde güne devam ederler. Kelebek yüzme stili ile yüzen yüzücü sağlık açısından da pek çok kazanım elde etmektedir.

Kelebek Yüzme Stili Alıştırma Uygulamaları Nasıl Yapılır?

  • Kelebek yüzme stili alıştırma uygulamaları yapılırken eller kalçanın yanında olmalıdır. Dikey dolphin çalışmasında ellerin kalçada olacak şekilde alıştırmalara devam edilmektedir.
  • Kollar kalça yanındayken gerçekleştirilen dolphin ayak vuruşu çalışması da yüzmeyi öğrenirken çok gerçekleştirilen alıştırma uygulamaları arasında yer almaktadır.
  • Bir diğer dolphin ayak çalışması ise kolların önde oluğu, bir elin diğer el üstünde olduğu dolphin çalışmasıdır.
  • Bir kolun önde diğer kolun ise serbest kol çekişi olduğu dolphin ayak uygulaması da yüzücülerin gerçekleştirmiş olduğu alıştırma uygulamaları arasında yer almaktadır.
  • Kelebek kol kurbağa ayak yöntemi bilinen kelebek yüzme stili alıştırma uygulamalarıdır.
  • Bir başka alıştırma uygulaması ise sol kolun kalçada olduğu sağ kolla kulaç atarken bir yandan nefes alma egzersizlerinin yapıldığı çalışmadır.  Bu alıştırmanın tam tersi de yapılmaktadır. Bu sefer sağ kol kalçanın yanında olurken sol kolla kulaç atılmakta ve sağ taraftan nefes alıp verme egzersizleri yapılmaktadır.